Az ingatlan piac folyamatos változását és az árak növekedését rengeteg tényező befolyásolja. Manapság sokan élnek a lehetőséggel és megigénylik a CSOK-ot, a Babavárót, valamilyen lakáshitelt. Az ingatlan piac visszaesését egyedül a Covid időszaka befolyásolta. Ekkor mutatkozott némi visszaesés az árak tekintetében. Amint a gazdaság túlélte a járvány időszakát, szépen visszahozta magát. Az árak emelkedtek, a fizetések szintén. 2-3 éve újra berobbant az ingatlan piac, hiszen a tóparti ingatlan árak is növekedésnek indultak.
Amint az ingatlan árak megközelítették a reális értéket, a háború és még néhány tényező hatására növekedésnek indult az infláció. Erre válaszként jött a kamatemelés híre. Ezek együttes eredménye ismételten áremelkedés lett. Ennek hatására mindenki ingatlant kezdett vásárolni. Az állampapírok csillagászati összegeket értek el, a kamatok pedig annyi pénzt elszívtak a piacról, hogy az ingatlan árak 2022-ig nem emelkedtek. Viszont az elmúlt 2 évben már igen jelentős erősödést mutatott az eladó lakások, bérlemények és kertes családi házak értéke. A szakértők sem tudják, hogy mikor fog megállni a folyamatos drágulás.
Mit ajánlanak az ingatlan piac szakértői?
Most még érdemes ingatlant vásárolni. Befektetésként a kisebb méretű társasházi lakásokat ajánlják. Viszont a vásárlás után a türelem és a kivárás fog dominálni. Vagyis érdemes várni az eladással. A mostani árak emelkedése a következő években sem fog másként alakulni. Így, ha valaki még többet szeretne kivenni a befektetésként vásárolt ingatlanból, az mindenképpen várjon pár évet! Érdemes a nagyvárosok vonzáskörzetében lévő településekre koncentrálni.
Ezek továbbra is nagyon népszerűnek számítanak a befektetők körében. Az is igaz, hogy a vidéki ingatlan piac helyzete vegyesnek mondható. Egyre kevesebb projekt indul, a folyamatban lévő fejlesztések ütemezése lelassul. Éppen ezért, a periférikus területeken az eladások visszaestek. Az ingatlan piac idén nyáron már előnyösebb képet mutatott. Sokan a kivárásra játszanak. Az év első fele a stabilizációról és a folyamatos fellendülésről szólt. Mit hoz a jövő? Ezt még a szakértők sem tudják pontosan megmondani. Egy biztos! Az év hátralévő részében további kiigazításokra számíthat az ingatlan piac.
Mit lehet tenni recesszió idején?
Sokan el sem tudják képzelni, hogy miként értékesíthetik a házukat, lakásukat. Az biztos, hogy recesszió idején árcsökkenésre kell számítani. A gazdaság lassulásával az ingatlan piacon is mutatkozik némi visszaesés. A rengeteg támogatás hatására, egyes területeken árcsökkenés jelenhet meg. Azonban még az is előfordulhat, hogy a falusi CSOK, a Zöld Otthon Program vagy a Babaváró kölcsön a városi szegmensekben áremelkedést idéz elő.
Mindegy azonban, hogy milyen ingatlant tervez vásárolni a recesszió idején, a tulajdoni lap lekérdezése ne maradjon el! Ez fontos mozzanata a vásárlásnak. A tulajdoni lap hivatalos dokumentum, amit a földhivatal állít ki. Minden vásárlással és eladással kapcsolatos lényegi információt tartalmaz. Ez magába foglalja az ingatlan tulajdonosainak nevét, a rajta lévő jelzálogot, adótartozást és minden terhet, ami arra vonatkozik. Rendkívül hasznos papír, aminek a hivatalos, bizonyító erővel bíró formáját a földhivataltól tudjuk kikérni személyesen. Ennek a pecséttel ellátott dokumentumnak jogi ereje van.
Mikor találkozhatunk a tulajdoni lappal?
A tulajdoni lap lekérdezése először akkor jön szóba, amikor egy ingatlant szeretnénk megvásárolni vagy eladni. Vásárlás esetén szóba jöhet még a térképmásolat is, hiszen ezen 2 dokumentumot együtt szokták a legtöbb helyen kérni. Egy hivatalos tulajdoni lap, ami nem másolat, 3000 Forintba kerül. Ügyfélkapun keresztül online le tudjuk kérdezni vagy ki tudjuk kérni személyesen a földhivatalból.
Manapság már bérelt lakás esetén is elkérhetik a tulajdoni lapot. Ennek másolata évente 2 alkalommal ingyen lekérhető. Az Ügyfélkapu felületén rákereshetünk név és helyrajzi szám alapján is. Tudta, hogy Magyarország egész területén megtalálható ingatlant lefed a nyilvántartási-rendszer? Az újonnan felépült házakat, nyaralókat kivétel nélkül fel kell tüntetni a térképmásolaton. Ha ez elmarad, akkor bírságra számíthatunk.
A tulajdoni lap lekérdezése mennyi időt vesz igénybe?
Gyakorlatilag csak pár pillanatot. Amennyiben ismerjük a lekérdezéshez szükséges adatokat, akkor pár kattintás után már megnézhetjük a tulajdoni lap másolatát. Természetesen a hivatalos tulajdoni lap lekérdezése sem vesz sok időt igénybe. 3 percen belül már hozzá tudunk jutni. Ügyfélkapu rendszerét használva, bankkártyával is ki tudjuk fizetni a 3000 Forintot.
Ráadásul kényelmesebb is az online ügyintézés, mert nem kell hozzá sorban állni. Nem igényel különösebb szaktudást tulajdoni lap lekérdezése és a tartalma közhiteles. Ez annyit tesz, hogy hitelesen tanúsítja a benne feltüntetett adatok meglétét. A jog az ingatlanra vonatkozóan egészen addig nem jöhet létre, amíg azt be nem jegyzik a nyilvántartásba! Vagyis ez a folyamat egyáltalán nem drága és nem rabol el sok időt sem.